Kopanie bitcoinów – co to jest i czy się opłaca w 2017 roku

Rozwój Bitcoina robi wrażenie. Od jego powstania w 2008 roku nie minęło nawet 10 lat, a w tym czasie z ciekawostki omawianej w wąskim gronie specjalistów od kryptografii, przeobraził się w globalny fenomen; system płatniczy zagrażający pozycji banków centralnych, banków komercyjnych i firm obsługujących międzynarodowe przekazy pieniężne. Przy okazji sprawiając, że sporo osób stało się milionerami. W tym artykule pokrótce wyjaśnię co to jest Bitcoin, na czym polega kopanie bitcoinów i czy to się w ogóle opłaca w roku 2017.

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to cyfrowa waluta i jednocześnie elektroniczny system płatności. System ten jest zdecentralizowany, niezależny od żadnej pojedynczej osoby czy organizacji. Moc obliczeniowa konieczna do jego działania jest dostarczana przez setki tysięcy komputerów na całym świecie, należących do ludzi którzy dobrowolnie poświęcają swoje zasoby do obsługi i autoryzacji transakcji poprzez rozproszoną bazę danych zwaną Blockchain (łańcuch bloków). Identyczne kopie tej bazy są powielane na każdym z komputerów należących do systemu, wzajemnie się weryfikując, dzięki czemu nikt nie może samowolnie wprowadzić żadnych zmian.

Zatem o ile bezpieczeństwo pieniędzy przesyłanych w formie elektronicznych zapisów w systemach bankowych jest chronione za pomocą szyfrowania, to w przypadku systemu Bitcoin szyfrowanie jest fundamentem, na którym cały system jest zbudowany.

Tak na marginesie – czy poprawnie jest pisać Bitcoin z dużej, czy z małej litery? Jest z tym trochę zamieszania. Otóż gdy piszemy o systemie płatności Bitcoin, to z dużej litery. Gdy piszemy o jednostkach pieniężnych, czyli bitcoinach, to z małej.

Co to jest kopanie bitcoinów?

Bitcoin jest skonstruowany w taki sposób, że ludzie poświęcający swoje zasoby komputerowe do jego obsługi są wynagradzani przez system wirtualnymi jednostkami pieniężnymi – to właśnie są bitcoiny (w skrócie BTC). Poprzez analogię do górnictwa i np. wydobywania złota, generowanie bitcoinów potocznie określa się właśnie jako kopanie bitcoinów (ang. bitcoin mining), a co za tym idzie ludzie zajmujący się tym to “górnicy”.

Kopanie bitcoinów

No i gdzie te bitcoiny?

Ze względu na konstrukcję systemu z góry określona jest maksymalna ilość bitcoinów możliwych do wygenerowania – nigdy nie będzie ich więcej niż 21 milionów. To zupełnie inne podejście niż w przypadku tradycyjnych (tzw. fiducjarnych) pieniędzy, których banki centralne mogą tworzyć dowolne ilości, w dowolnej chwili, według własnego uznania.

Czy kopanie bitcoinów się opłaca?

W czasach początków Bitcoina jego generowanie było bardzo łatwe – wystarczył zwykły domowy komputer i w krótkim czasie można było wykopać sobie kilka bitcoinów. Dzisiaj, gdy bitcoiny sprzedawane są po ok. 1000 dolarów to robi wrażenie, ale wówczas sprzedawano je po kilka centów.

W system wpisany jest ciągły wzrost trudności, dlatego dość szybko kopanie za pomocą zwykłego procesora stało się mało opłacalne (ze względu na koszt prądu) i zaczęto wykorzystywać do tego procesory kart graficznych, wielokrotnie bardziej wydajnie radzące sobie z takim rodzajem obliczeń. Mniej więcej w tym samym czasie pojedynczy górnicy zaczęli mieć coraz mniejsze szanse na samodzielne wygenerowanie bloku i zaczęli łączyć się w grupy, tzw. kopalnie bitcoinów. Ich celem jest wspólne wykorzystanie mocy obliczeniowej i proporcjonalne do wkładu dzielenie się zyskami.

Następnie na rynku pojawiły się wyspecjalizowane układy scalone ASIC (czyli Application Specific Integrated Circuit), zaprojektowane z myślą o generowaniu bitcoinów. Szybko do sprzedaży trafiły wykorzystujące je dedykowane maszyny, tzw. koparki bitcoin. Oferowały one szybkość kopania nawet 100 razy większą niż rozwiązania oparte na kartach graficznych.

układ ASIC BM1382

Chipy ASIC do kopania bitcoinów – Antminer BM1382

To był początek końca “domowego kopania”, ze względu na szybko rosnącą trudność aby osiągnąć zysk trzeba było działać profesjonalnie, na dużą skalę i mieć dostęp do bardzo taniego prądu. Ludzie za tysiące dolarów zamawiali koparki bitcoin, czekali miesiącami na realizację zamówień, a gdy w końcu otrzymywali sprzęt to okazywało się że jest on już nieopłacalny w eksploatacji.

Pojawiły się oferty “kopania w chmurze” – dedykowane centra obliczeniowe udostępniały zainteresowanym moc obliczeniową w zamian za z góry określoną opłatę. Jedną z bardziej popularnych usług tego typu świadczyła firma CEX.IO. Wciąż jednak nie było łatwo osiągnąć zysk – rosnąca trudność i zmienna cena bitcoina mocno dawały się we znaki. A konieczność bieżącego pokrywania kosztów kopania wymuszała szybką sprzedaż wykopanych bitcoinów.

Wykres trudności kopania bitcoin

Trudność kopania bitcoin – cały czas ostro do góry

W efekcie okazało się, że największe zyski notowały osoby, które zwyczajnie kupowały bitcoiny i trzymały je, czekając na wzrost wartości.

Jak generowanie bitcoinów wygląda teraz, w roku 2017?

Dzisiaj kopaniem bitcoinów zajmują się głównie profesjonalne firmy, działające na sporą skalę i utrzymujące centra obliczeniowe zlokalizowane w krajach, gdzie koszt prądu jest niski. Niezbędny jest też kapitał, aby móc pokrywać bieżące koszty, a jednocześnie nie być zmuszonym do sprzedaży po każdej cenie.

Ograniczona ilość bitcoinów skutkuje ciągłą presją na zwiększanie ich ceny. Owszem zdarzają regularnie nawet bardzo duże wahania, skoki cen – zarówno w górę (jak niedawno gdy pojawiła się możliwość uruchomienia na rynku finansowym pierwszego profesjonalnego funduszu inwestującego wyłącznie w bitcoiny), jak i w dół (gdy pojawiają się spory wśród developerów Bitcoina, niekorzystne regulacje prawne wprowadzane np. przez rząd Chin). Jednak w długim terminie cena bitcoinów rośnie.

Niestety nie oznacza to, że również kopanie bitcoinów jest cały czas opłacalne – wzrost trudności powoduje konieczność angażowania coraz większej mocy obliczeniowej (koszt sprzętu i prądu), a wahania cen powodują, że zdarzają się okresy, kiedy sprzedaż bitcoinów nie generuje wystarczającego przychodu to pokrycia kosztu ich wydobycia.

Dlatego ja już od ponad dwóch lat całkowicie porzuciłem temat kopania. Zamiast tego lepiej po prostu kupić bitcoiny (polecam giełdę CEX.IO) i zarabiać na wzroście ich wartości.

0 komentarze… dodaj komentarz

Leave a Comment

Przeczytaj następny